Kentucky boards and commissions appointments, reappointments made

Frankfort, Ky. (WTVQ/Press Release) – Gov. Andy Beshear has made the following appointments to Kentucky’s boards and committees:

— Appointed the Honorable Eric Haner to the office of Circuit Judge for the 30th Judicial Circuit, Division 1, of Kentucky.

— Appointed Alayne White as District Commissioner for Fayette County’s 2nd District.

— Appointed Rocky Adkins to the Southern States Energy Board. mr. Adkins will serve at the Governor’s pleasure.

— Appointed Michael James to the Parole Board.

Michael James of Louisville is retired. He replaces Robert Powers, whose term has expired. Mr. James will serve for a term expiring on June 17, 2025.

— Appointed Nicole Newsom to the Kentucky Applied Behavior Analysis Licensing Board.

Harold’s Nicole Newsom is a registered nurse at Pikeville Medical Center. She replaces Sonya Havel, who has resigned. Ms. Newsom will serve the remainder of the unexpired term ending October 1, 2022.

— Appointed Mary Berry to the Board of Directors of the Purchase of Agricultural Conservation Easement Corporation.

Mary Berry of Bedford is the Executive Director of The Berry Center. She replaces John Hodgson, whose term has expired. Ms. Berry will serve for a term expiring on April 12, 2025.

— Appointed Charles Shields to the Kentucky Emergency Response Commission. Also reappointed Jenean Hampton, Robert Francis, Steven Hensley, Brian Houillion, Edward Meiman, Rhonda Perry, Mike Sunseri, Doug Tackett, Andrew Chandler, Larry Taylor and Robert Walker.

Hartford’s Charles Shields replaces Joe Carpenter, whose term has expired. Mr. Shields will serve for a term expiring June 3, 2023. Jenean Hampton of Bowling Green will serve for a term expiring June 3, 2023. Robert Francis of Lexington will serve for a term expiring on June 3, 2023. Steven Henley of Villa Hills will serve for a term expiring June 3, 2023. Brian Houillion of Florence will serve for a term expiring June 3, 2023. Edward Meiman of Louisville will serve for a term expiring June 3, 2023. Rhonda Perry of Mount Washington will serve for a term expiring June 3, 2023. Mike Sunseri of Versailles will serve for a term expiring June 3, 2023. Doug Tackett of Virgie will serve for a term expiring June 3, 2023. Andrew Chandler of Versailles will serve for a term expiring June 3, 2023. Larry Taylor of Versailles will serve for a term expiring June 3, 2023. Robert Walker of Lexington will serve for a term expiring on June 3 June 2023.

— Appointed Kellie Smith, Tyler Levy, Susan Farra and Amy Luttrell as members of the Statewide Advisory Council for Vocational Rehabilitation.

Kellie Smith of Nicholasville is an outreach coordinator for KY Special Parent Involvement. She replaces Ian Rosser, whose term has expired. Ms. Smith will serve for a term expiring June 27, 2023. Tyler Levy of Louisville will serve for a term expiring June 27, 2023. Susan Farra of Frankfort is an exceptional pediatric counselor for the KY Department of Education. She will serve for a term expiring on June 27, 2023. Amy Luttrell of Louisville is the president and CEO of Goodwill Industries in Kentucky. She will serve for a term expiring on June 27, 2023.

— Appointed Regina Watts, Anthony Carpenter, Amanda Peace and Aisha Omar as members of the Commonwealth Council on Developmental Disabilities. Also reappointed Grant Gupton and Erin Tiemeier.

Regina Watts of Covington is the operations director at The Point. She replaces Melissa Compton, who has resigned. Ms. Watts will serve for the remainder of the term expiring July 16, 2022. Anthony Carpenter of Louisville is a bellhop at Boone Tavern. He replaces David Meridian, whose term has expired. Mr. Carpenter will serve for a term expiring July 16, 2023. Amanda Peace of Louisville is a teacher at Friends School. She replaces Roxanne Holbrook, whose term has expired. Ms. Peace will serve for a term expiring July 16, 2023. Aisha Omar of Louisville is a case manager for the Court of Appeals. She will serve for a term expiring July 16, 2023. Grant Gupton of Simpsonville will serve for a term expiring July 16, 2023. Erin Tiemeier of Fort Mitchell will serve for a term expiring July 16, 2023.

— Appointed Mindy McGirt, Chester Wilbert, Nancy Perry, Suhas Kulkarni and Kevin McCormack as members of the KATS Network Advisory Council. Also reappointed Jessica Smith, Lisa McKeown and Andre Ryssemus.

Mindy McGirt of Stanford is a graduate student. She replaces Tishana Wokocha whose term has expired. Ms. McGirt will serve for a term expiring March 31, 2023. Chester Wilbert is retired. He replaces Duke Pettit whose term has expired. Mr. Wilbert will serve for a term expiring March 31, 2023. Nancy Perry of Franklin is an ASL teacher. She replaces Ricky Boggess, whose term has expired. Ms. Perry will serve for a term expiring March 31, 2023. Suhas Kulkarni of Louisville is the co-founder and opinion leader of Global Louisville Concept. He replaces Melissa Aguilar, whose term has expired. Mr. Kulkarni will serve for a term expiring March 31, 2024. Kevin McCormack of Louisville is an HR Advisor for Living Like That LLC. He replaces Lee Muncy whose term has expired. McCormack will serve for a term expiring March 31, 2024. Jessica Smith of Shelbyville will serve for a term expiring on March 31, 2024. Lisa McKeown of Louisville will serve for a term expiring on March 31, 2024. Andre Ryssemus of Lexington will serve serve for a term expiring on March 31, 2024.

— Appointed Shari Thompson to the Kentucky Board of Licensure for Massage Therapy.

Shari Thompson of Frankfort is the studio owner and yoga teacher at My Old Kentucky Om. She replaces Brian Houillion, who has resigned. Ms. Thompson will serve for the remainder of the unexpired term ending July 16, 2021.

— Appointed Tiffany Marshall, Shaundeidra Bradford, Kimberly Clayton-Code, Jeanne Lee, Hannah England, Brenda Martin, Mason Dyer and Jonathan Haynes as members of the Kentucky Advisory Council for Gifted and Talented Education.

Tiffany Marshall of Louisville is a principal of Jefferson County Public Schools. She will serve for a term expiring on June 1, 2024. Shaundeidra Bradford of Louisville is a public school teacher in Jefferson County. She will serve for a term expiring June 30, 2021. Kimberly Clayton-Code of Crittenden is a professor at Northern Kentucky University. She will serve for a term expiring on June 30, 2024. Jeanne Lee of Harlan is the gifted and talented district coordinator for Harlan County Schools. She will serve for a term expiring on June 30, 2024. Hannah England of Russell Springs is the gifted and talented coordinator for the Russell County Board of Education. She will serve for a term expiring on June 30, 2023. Brenda Martin of Ashland is an advisor and community liaison for James Martin Jr., MD. She will serve for a term expiring June 30, 2023. Mason Dyer of Lexington is the VP of External Relations & Information for AIKCU. He will serve for a term expiring on June 30, 2023. Jonathan Haynes of Henderson is a teacher for Henderson County Schools. He will serve for a term expiring on June 30, 2024.

— Appointed Richard Webb and Sannie Overly as members of the board of directors of the Bluegrass Community & Technical College.

Richard Webb of Danville is a retired teacher. He replaces Florence Huffman, whose term has expired. Mr. Webb will serve for a term expiring October 15, 2026. Sannie Overly of Paris is a partner at Overly & Johnson LLC. She replaces Brian Houillion, who has resigned. Ms. Overly will serve the remainder of the unexpired term ending October 15, 2022.

— Appointed Spencer Moorman, Rachel O’Farrell, Sunnye Mayes, Courtney Emery, Eric Durbin, Elizabeth Turner, Michelle Searcy, Jennifer Mynear and Haley Sage as members of the Pediatric Cancer Research Trust Fund Board.

Spencer Moorman of Prospect is a social worker at Norton Children’s Cancer Institute. He will serve for a term expiring on June 1, 2025. Rachel O’Farrell of Lexington is a social worker at the University of Kentucky Children’s Hospital. She will serve for a term expiring June 1, 2025. Sunnye Mayes of Louisville is an associate professor of child psychology at Norton Children’s Hospital. dr. Mayes will serve for a term expiring on June 1, 2024. Courtney Emery of Lexington is a school intervention specialist at the University of Kentucky Healthcare. She will serve for a term expiring June 1, 2024. Eric Durbin of Lexington is an associate professor and director of Cancer Registry at the University of Kentucky. dr. Durbin will serve for a term expiring June 1, 2025. Elizabeth Turner of Louisville is a security professional at UPS. She will serve for a term expiring on June 1, 2023. Michelle Searcy of Lawrenceburg is a registered nurse for the Franklin County Health Department. She will serve for a term expiring on June 1, 2023. Jennifer Mynear of Nicholasville is a volunteer director at Jarrett’s Joy Cart. She will serve for a term expiring on June 1, 2022. Haley Sage of Louisville is a student at the University of Louisville. She will serve for a term expiring on June 1, 2022.

— Reappointed William Daugherty as the Governor’s official representative to the Interstate Oil and Gas Compact Commission.

— Appointed Elizabeth Spradlin, Sarah Weedman and Daniel Stanfield as members of the Education Professional Standards Board.

Elizabeth Spradlin of Irvine is a high school teacher at Estill County Schools. She replaces Sara Green. Ms. Spradlin will serve for the remainder of the unexpired term ending June 30, 2022. Sarah Weedman of Louisville is an elementary school teacher at Jefferson County Public Schools. She replaces Melissa Conley-Salyers, who has resigned. Ms. Weedman will serve the remainder of the unexpired term ending June 30, 2022. Daniel Stanfield of Danville is principal of Jefferson County Public Schools. He replaces Joshua Trosper. Mr. Stanfield will serve the remainder of the unexpired term ending June 30, 2023.

Comments are closed.